Лєшек Бальцерович: Демонополізація та лібералізація – підґрунтя для довгострокового зростання України

 

Київ, 29 травня 2015 року – Україна має сконцентруватися на заходах, які забезпечать довгострокове зростання. Таку точку зору висловив Лєшек Бальцерович екс-прем’єр-міністр та екс-міністр фінансів Польщі під час відкритої дискусії “Порядок проведення реформ. Координація та комунікація реформ”, що відбулася в Українському кризовому медіа-центрі.

 

Лєшек Бальцерович, з огляду на досвід Польщі у впровадженні реформ, порадив українській владі та суспільству здійснити три кроки: поставити «діагноз» – проблеми, які мають бути вирішені, визначитися зі шляхом їхнього подолання (тобто обрати модель, на яку має пристати країна) і, власне, досягти поставленої мети. Він наголосив на тому, що дії у досягнені мети мають відбуватися за чітким планом.

 

За словами Лєшека Бальцеровича, тотальна приватизація, усунення монополій та лібералізація є найкращою соціальною політикою у даній ситуації. Також передумовами економічного зростання є макроекономічна стабільність та збалансованість державного бюджету. «Завдяки пакету МВФ Україні вдалося скоротити бюджетний дефіцит – це велике досягнення для держави. Я думаю, що захід повинен зробити більше для України, але Україна, у свою чергу, має продемонструвати, що проводить реформи заради самої себе, а не заради країн заходу», – зазначив екс-прем’єр-міністр та екс-міністр фінансів Польщі. Лєшек Бальцерович також підкреслив, що сутність змін громадянам мають доноситися у такий спосіб, аби результатом цієї комунікації було їхнє розуміння, що іноді неприємні реформи ведуть до приємних результатів, наприклад, до стабілізації гривні.

 

«Я вважаю правильними дві дуже чіткі позиції, які були висловлені Лєшеком Бальцеровичем. По-перше, – це урізання держбюджету, бо якщо країна не може жити за держбюджетом, то вона повинна його різати, і по-друге, – це підвищення пенсійного віку. Обидві теми викликають суперечку у суспільстві, але саме з цих двох речей почалися реформи в Польщі», – зазначив Дмитро Шимків, заступник Глави Адміністрації Президента України. За словами Дмитра Шимківа, однією із основних проблем в Україні є координація між тими, хто здійснює реформи. Задля її підвищення як раз і була створена Національна Рада Реформ, як майданчик, на якому відбувається погодження і представлення планів по конкретних реформах. Ще однією проблемою є комунікація. «Потрібно знайти засоби цікаво подати інформацію. Зараз проводиться дуже багато роботи стосовно реформ, але про це ніхто не знає, бо це не цікаво, немає скандалу та сенсації. Необхідно створити передачі змістовного характеру про те, що таке реформа без популізму», – зауважив Дмитро Шимків. Він додав, що важливо також відслідковувати виконання Коаліційної угоди, Угоди про асоціацію. Саме тому необхідна система моніторингу всіх реформ, як інструмент, який дозволяє з’ясувати, на якому етапі буксує конкретна реформа та допомагає виправити це.

 

Айварас Абромавічіус, міністр економічного розвитку та торгівлі України, також відзначив проблему низької координації у здійсненні реформ. Зокрема, між Верховною Радою і Кабміном: із переданих урядом до парламенту проектів законів ухвалено лише близько 44%. «Бракує того, щоб всі мали єдину думку, були згуртовані. Деякі члени коаліції не розуміють, куди рухається країна в економічному напрямку – потрібно пояснювати. Також необхідно визначитися з основними принципами, такими як вільна економіка, децентралізація, дерегуляція, щоб всі наступні ініціативи уряду і парламенту виходили саме з цих принципів», – зазначив міністр економічного розвитку та торгівлі України.

 

Альбом дискусії “Порядок проведення реформ. Координація та комунікація реформ” >>

  

У дискусії також взяли участь:

 

Джордж Логуш, президент Київської Школи Економіки

 

Роланд Фроденштайн, заступник директора та науковий керівник Центру Вілфреда Мартенса

 

Дмитро Сологуб, заступник Голови Національного Банку України

 

Вікторія Пташник, народний депутат України (фракція Об’єднання «Самопоміч»), член Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики

 

Артем Миргородський, голова секретаріату Реанімаційного Пакету Реформ

 

Любов Акуленко, координатор інформаційної програми Сильніші Разом

 

Павло Кухта, експерт індексу моніторингу реформ, член ініціативи VoxUkraine

 

 


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля