Лист Леха Валенси до поляків

 

Лех Валенса

 

Ланцюг історичних подій через 25 років після 1989 року

 

Дорогі Співвітчизники,

 

Через 25 років після складних змін на нашій Батьківщині я хотів би символічно оголосити: у Польщі завершилася системна трансформація! Сьогодні ми можемо сміливо сказати, що живемо у демократичній Польщі і в системі зміцнілої економіки з вільним ринком, у державі, збудованій на солідному фундаменті міжнародної співпраці, у країні високих прагнень, сповненій надії на подальший розвиток. Ми здійснили неймовірний цивілізаційний стрибок. Ми вже перебуваємо у зовсім іншому місці, у новій епосі, а перед нами стоять наступні виклики.

Варто з цієї перспективи пригадати початки цього шляху до демократії. У 1989 році в Польщі все щойно почалося, але наша перемога тоді не була повною. Не забуваймо, що комуністичні структури вдалося демонтувати не одразу. Сейм, який було обрано 4 червня, був «контрактним», у першому ряду сиділи комуністичні генерали, а держава у багатьох сферах ще діяла за логікою попередньої системи. Багато хто, забуваючи про реалії того часу, дорікає нам сьогодні, що у нас був шанс домогтися перезавантаження і рішуче відсунути попередню епоху в 1989 році. Із повною впевненістю стверджую, що тільки поетапна діяльність могла нас привести до повної свободи і демократії. Так і сталося.

 

Невдячний і складний компроміс, якого було досягнуто за домовленостями Круглого Столу, становив необхідну передумову, але він був тільки ланкою у низці подій, які вели до частково вільних виборів. Ми прочинили двері до свободи, за яку нам вже довелося брати відповідальність. Але у 1989 році ще нічого остаточно не було вирішено. Я бачив втому і невпевненість людей через запровадження реформ урядом Тадеуша Мазовецького, який сміливо і рішуче змінював Польщу на краще. Соціальне невдоволення комуністи могли легко використати і завернути Польщу зі шляху змін. Потрібно було багато відваги і розсудливості. Тому сьогодні поляки заслуговують слів подяки за те, що витримали, не піддалися популізму і демагогії. Часто їхні складні рішення мали політичні наслідки, однак я знаю, що історія і наступні покоління дадуть справедливу оцінку. Я також віддав усього себе, аби не втратити здобутої незалежності і закріпити її повною демократичною легітимацією. Це сталося в 1990 році, коли з волі Народу-Суверена у результаті перших повністю демократичних виборів у нашій ІІІ Республіці я став Президентом вільної Польщі. Наш досвід Грудня 1970, Серпня 1980 і Червня 1989 року слід вважати безперервним процесом, ланками єдиного ланцюга свободи.

 

Сьогодні Польща виглядає цілком інакше. Я думаю, можна сказати, що реформи вдалися, політична ситуація стабільна, влада Польської Республіки має демократичний мандат, система виборів діє без збоїв, працюють незалежні суди і вільні ЗМІ. Наш голос чують і поважають не тільки в Європі, але й у світі. Польща – член Північноатлантичного альянсу і Європейського Союзу. Як колишній президент я пишаюся тим, чого ми досягли, хоча не можна забувати і про численні сфери суспільного життя, які вимагають подальшого покращення і змін. Багато чого треба зробити, але наша доля в наших руках. Це наша велика перемога!

 

Нова епоха ставить перед нами нові виклики. Ми, ті, хто повалив комунізм, запустивши процес-доміно змін у Європі, повинні стати прикладом і натхненням для всього світу, як можна без насильства і демократичним способом перетворювати навіть найскладнішу дійсність. Сьогодні ми повинні ставити запитання, який світ слід будувати у цю нову епоху, як має виглядати демократія і глобалізація. Я давно пропоную створити своєрідні десять заповідей універсальних цінностей, які б заклали міцні підвалини для цієї нової Європи і світу. Ми повинні визначити і прийняти спільне верховне право, яке дозволить співіснувати народам і релігіям у повазі до відмінностей і дружній взаємодії.

 

Хоча я сам вже не належу до чинних політиків, але мене завжди можна зустріти на шляху дискусії про сучасні виклики і пошуків рішень. Пригадуючи ж 4 червня 1989 року, будуймо кращий світ для наших дітей і внуків, аби не змарнувати нашої перемоги. Радіймо успіхам польської трансформації і зводьмо все гарніший дім на міцному фундаменті, який закладався протягом 25 років. Ми вирвалися із неволі, збудували демократію, тепер подбаймо про те, щоб наша країна стала ще сильнішою у безпеці і достатку міжнародної спільноти Європейського Союзу, із усвідомленням поняття солідарності світу.

 

Лех Валенса.

 

Оригінал листа можна завантажити тут >>

Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля