Століття відновлення незалежності – це для поляків винятковий ювілей. 11 листопада 1918 року польська держава повернулася на карту Європи, з якої її витерли три загарбницькі монархії: Австрія, Пруссія і Росія. Протягом 123 років поляки не відмовлялися від мрії про незалежність і вели безпрецедентну боротьбу за свободу й збереження ідентичності. Незважаючи на поразку чергових повстань, полякам вдалося захистити найцінніше – мрію про власну державу. Падіння трьох загарбницьких держав і спільні зусилля поляків дозволили їм воскресити незалежну Польщу.
«Календар Незалежності» наближає нас до того особливого часу боротьби, що відбувалася не лише на полях битви і в затишку дипломатичних кабінетів, але й у буднях звичайних людей, які, не думаючи про репресії, маніфестували свою приналежність до Польщі і всіма силами намагалися зберегти власну культуру. Ці зусилля тривали набагато довше, ніж воєнні дії Першої світової війни (1914-1918), тому календар розповість про події, починаючи від початку війни аж по 1921 рік, коли остаточно було встановлено польські кордони.
Щоб якомога повніше представити цей винятковий для поляків час, ми вибрали 365 дат, які розповідають про події воєнні, соціальні, культурні або ж морально-етичні, що разом зображують картину багатої на події і складної дороги до незалежності. Події ці будуть приписані до конкретних днів, однак не будуть представлені у хронологічному порядку.
Проект «Календар Незалежності» відбувається в рамках святкування року «Ювілею 100-ліття відновлення Польщею незалежності». Він є результатом співпраці Польського Інституту у Києві і Музею історії Польщі. Авторами підбору дат, ілюстрацій і коментарів, що їх супроводжують, є два польські історики – доктор габілітований Піотр Шлянта і Ян Блахньо.
Окрім нашої сторінки, календар також опубліковано на сторінці наших партнерів – тижневика «Український тиждень», задля залучення ширшої аудиторії до святкування Століття відновлення незалежності.