Премія ім. Казимира Малевича заснована 2008 року з нагоди 130-річчя від дня народження митця. Премія, ініціатором котрої став Польський Інститут у Києві, – свідчення пам’яті та визнання Казимира Малевича – митця польського походження, що народився у Києві в Україні.
Лауреати: Алевтина Кахідзе (2008), Стас Волязловський (2010), Жанна Кадирова (2012), Лада Наконечна (2014), Микита Кадан (2016), Іван Світличний (2018).
Мета премії:
- нагадати та підкреслити важливість постаті Казимира Малевича як символу світової культурної спадщини;
- звернути увагу української еліти на українське коріння поляків, котрі досягли світового визнання;
- підкреслити роль Польщі, як країни, котра відзначає творчі досягнення сучасних українських митців у контексті спільної польсько-української культурної спадщини;
- В Україні народилося багато поляків, творчість котрих стала частиною світового культурного надбання, серед них письменник Джозеф Конрад-Коженьовський, митець Казимир Малевич, танцюрист Вацлав Ніжинський, композитор Кароль Шимановський тощо. Більшість цих видатних митців не асоціюється безпосередньо ані з Польщею, ані з Україною. Створення премії Малевича – це змога нагадати про внесок поляків, які в той же час є синами та доньками української землі, у формування світової культурної спадщини;
- промоція та збільшення престижу сучасних митців, що народилися в Україні, а також допомога у розробленні зрозумілих критеріїв оцінювання митців, котрі творять актуальне мистецтво.
Адресати:
Премія ім. Малевича вручається раз на два роки митцеві віком до 40 років, що народився/лася в Україні, незалежно від актуального місця перебування, за його/її внесок у розвиток сучасного мистецтва особливо підкреслюючи:
якість, майстерність, досягнення, значення;
Обмежень щодо освіти, творчих напрямків, участі або її відсутності у творчих об’єднаннях немає.
Фінансовий аспект:
Створення премії стало можливим завдяки співпраці польських та українських установ та організацій.
Переможець отримує:
- грошову винагороду розміром три тисячі євро /3000 EUR/ від Польського Інституту у Києві;
- резиденцію у Центрі Сучасного Мистецтва «Уяздовський Замок» у Варшаві /протягом трьох місяців/.
Лауреата визначає польсько-українське журі.
Висунути кандидатів на нагороду можуть українські та закордонні культурні установи, наукові центри, творчі об’єднання, галереї та музеї.