24 травня 2019 року у Києві відбулась міжнародна наукова конференція під назвою «Рівні до рівних, вільні до вільних», присвячена Люблінській унії та організована з нагоди 450-річчя укладення угоди. Це була перша подібна конференція, присвячена Люблінській унії, організована в Україні.
Конференція проходила у приміщенні Дипломатичної академії МЗС України та була організована Польським Інститутом у Києві, Посольством Литовської Республіки в Україні, Інститутом історії України Національної академії наук України, Дипломатичною академією Міністерства закордонних справ України, Науковою асоціацією історії дипломатії і міжнародних відносин та представництвом Польської академії наук у Києві.
Конференцію відкрили заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар, Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький, посол Литовської Республіки в Україні Маріус Януконіс, голова Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії МЗС України Андрій Веселовський та директор Інституту історії України НАН України академік Валерій Смолій.
![]() |
![]() |
![]() |
Відкриваючи конференцію, заступник міністра Василь Боднар зазначив, що Люблінська унія була однією з перших в Європі, яка продемонструвала демократичний характер зробленого вибору, оскільки держава, створена Унією, виникла в результаті добровільного рішення еліти регіонів, що її створювали. Посол Бартош Ціхоцький, зокрема заявив, що Люблінська унія є «бабусею» Європейського Союзу. Коли ми сьогодні говоримо про прагнення і важливість процесу європейської інтеграції для України, дискусія про досвід, джерела створення і занепад Люблінської унії є дуже актуальними. Посол Маріус Януконіс, зокрема зазначив, що підписання Люблінської унії передбачало розвиток нашого регіону: це був прогрес. Велике князівство Литовське і Польське королівство об’єднали свої політичні системи, тому що вони повинні були захищатися від зовнішніх загроз.
![]() |
![]() |
![]() |
У конференції взяли участь історики з Білорусі (проф. Олександр Кравцевич), Великобританії (проф. Роберт Фрост, проф. Карін Фрідріх), Литви (проф. Альфредас Бумблаускас, д-р Ґенуте Кіркєне), Німеччини (проф. Проф. Анджей Гіль, д-р Генрик Літвін, проф. Дорота Михалюк, д-р Домінік Шульц) та України (д-р Наталя Яковенко, д-р іст. наук Дмитро Вирський, проф. Петро Кулаковський, проф. Наталія Старченко).
![]() |
![]() |
![]() |
Проф. Роберт Фрост наголосив на важливості Люблінської унії «вчора і сьогодні» з точки зору істориків Західної Європи. Проф. Альфредас Бумблаускас представив литовський погляд на переваги та недоліки Унії. Проф. Олександр Кравцевич оцінив значення Люблінської унії та її наслідки з білоруської точки зору. Проф. Наталія Старченко підкреслила значення Люблінської унії в контексті формування політичної концепції нації Русі. Проф. Анджей Гіль представив значення Люблінської унії в політичному та військовому контексті відносин з Москвою. Проф. Матіас Нієндорф обговорив значення акту Люблінської унії в контексті Третього литовського статуту. Проф. Петро Кулаковський висвітлив роль українських провінцій у Речі Посполитій у 1569-1648 роках. Д-р Ґенуте Кіркєне представила роль литовських представників у процесі переговорів щодо акту Люблінської унії. Доктор габілітований Генрик Літвін обговорював важливість волинських дворян під час Сейму 1569 року. Дмитро Вирський продемонстрував значення Люблінської унії в контексті модернізаційних рухів у Росії. Д-р Домінік Шульц провів паралелі між Люблінською унією 1569 року та Мельницькою унією 1501 року. Карін Фрідріх обговорив значення Люблінської унії з точки зору Королівської Пруссії. Проф. Дорота Михалюк представила еволюцію оцінки Люблінської унії та її наслідки в польській історіографії ХІХ –початку ХХ ст. Д-р Наталія Білоус висвітлила тему еволюції поглядів на Люблінську унію в українській історіографії.
![]() |
![]() |
![]() |
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
„Голос Полонії TV” Про найважливіше!, 03.07.2019
Виставка у метро «Рівні до рівних. Вільні до вільних. 450 річниця Люблінської унії»
Польський Інститут у Києві, 11.06.2019
Гадяч 360 років потому – конференції в Україні з нагоди річниці
Польський Інститут у Києві, 24.10.2018
Публікація «Польсько-українська військова співпраця протягом історії»
Польський Інститут у Києві, 24.10.2018
Проект «Україна i Польща. Слідами історичної спадщини»
Польський Інститут у Києві
Конференція «Польсько-українська військова співпраця протягом історії»
Посольство РП у Києві, 20.01.2016
Липовець – місце, окроплене кров'ю поляків та українців
Посольство РП у Києві, 28.09.2015
Відкриття відреставрованого пам’ятника Адаму Міцкевичу у Збаражі
Посольство РП у Києві, 30.09.2015
320 років перемоги під Годовом. Відкриття відреставрованого пам`ятника битви
Посольство РП у Києві, 26.11.2014
Українсько-польський круглий стіл істориків XVII ст.
Посольство РП у Києві, 20.07.2013
«З історії польських крилатих гусарів»
Посольство РП у Києві, 21.01.2013