Новини30 травень 2019

450 років Люблінської унії – ювілейна конференція у Києві

 

24 травня 2019 року у Києві відбулась міжнародна наукова конференція під назвою «Рівні до рівних, вільні до вільних», присвячена Люблінській унії та організована з нагоди 450-річчя укладення угоди. Це була перша подібна конференція, присвячена Люблінській унії, організована в Україні.


Конференція проходила у приміщенні Дипломатичної академії МЗС України та була організована Польським Інститутом у Києві, Посольством Литовської Республіки в Україні, Інститутом історії України Національної академії наук України, Дипломатичною академією Міністерства закордонних справ України, Науковою асоціацією історії дипломатії і міжнародних відносин та представництвом Польської академії наук у Києві.


Конференцію відкрили заступник Міністра закордонних справ України Василь Боднар, Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцький, посол Литовської Республіки в Україні Маріус Януконіс, голова Центру міжнародних досліджень Дипломатичної академії МЗС України Андрій Веселовський та директор Інституту історії України НАН України академік Валерій Смолій.


                    


Відкриваючи конференцію, заступник міністра Василь Боднар зазначив, що Люблінська унія була однією з перших в Європі, яка продемонструвала демократичний характер зробленого вибору, оскільки держава, створена Унією, виникла в результаті добровільного рішення еліти регіонів, що її створювали. Посол Бартош Ціхоцький, зокрема заявив, що Люблінська унія є «бабусею» Європейського Союзу. Коли ми сьогодні говоримо про прагнення і важливість процесу європейської інтеграції для України, дискусія про досвід, джерела створення і занепад Люблінської унії є дуже актуальними. Посол Маріус Януконіс, зокрема зазначив, що підписання Люблінської унії передбачало розвиток нашого регіону: це був прогрес. Велике князівство Литовське і Польське королівство об’єднали свої політичні системи, тому що вони повинні були захищатися від зовнішніх загроз.


                    


У конференції взяли участь історики з Білорусі (проф. Олександр Кравцевич), Великобританії (проф. Роберт Фрост, проф. Карін Фрідріх), Литви (проф. Альфредас Бумблаускас, д-р Ґенуте Кіркєне), Німеччини (проф. Проф. Анджей Гіль, д-р Генрик Літвін, проф. Дорота Михалюк, д-р Домінік Шульц) та України (д-р Наталя Яковенко, д-р іст. наук Дмитро Вирський, проф. Петро Кулаковський, проф. Наталія Старченко).


                    


Проф. Роберт Фрост наголосив на важливості Люблінської унії «вчора і сьогодні» з точки зору істориків Західної Європи. Проф. Альфредас Бумблаускас представив литовський погляд на переваги та недоліки Унії. Проф. Олександр Кравцевич оцінив значення Люблінської унії та її наслідки з білоруської точки зору. Проф. Наталія Старченко підкреслила значення Люблінської унії в контексті формування політичної концепції нації Русі. Проф. Анджей Гіль представив значення Люблінської унії в політичному та військовому контексті відносин з Москвою. Проф. Матіас Нієндорф обговорив значення акту Люблінської унії в контексті Третього литовського статуту. Проф. Петро Кулаковський висвітлив роль українських провінцій у Речі Посполитій у 1569-1648 роках. Д-р Ґенуте Кіркєне представила роль литовських представників у процесі переговорів щодо акту Люблінської унії. Доктор габілітований Генрик Літвін обговорював важливість волинських дворян під час Сейму 1569 року. Дмитро Вирський продемонстрував значення Люблінської унії в контексті модернізаційних рухів у Росії. Д-р Домінік Шульц провів паралелі між Люблінською унією 1569 року та Мельницькою унією 1501 року. Карін Фрідріх обговорив значення Люблінської унії з точки зору Королівської Пруссії. Проф. Дорота Михалюк представила еволюцію оцінки Люблінської унії та її наслідки в польській історіографії ХІХ –початку ХХ ст. Д-р Наталія Білоус висвітлила тему еволюції поглядів на Люблінську унію в українській історіографії.


                    
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ


«Рівні до рівних, вільні до вільних», присвячена Люблінській унії та організована з нагоди 450-річчя укладення угоди

„Голос Полонії TV” Про найважливіше!, 03.07.2019


Виставка у метро «Рівні до рівних. Вільні до вільних. 450 річниця Люблінської унії»

Польський Інститут у Києві, 11.06.2019


Гадяч 360 років потому – конференції в Україні з нагоди річниці

Польський Інститут у Києві, 24.10.2018


Публікація «Польсько-українська військова співпраця протягом історії»

Польський Інститут у Києві, 24.10.2018


Проект «Україна i Польща. Слідами історичної спадщини»

Польський Інститут у Києві


Конференція «Польсько-українська військова співпраця протягом історії»

Посольство РП у Києві, 20.01.2016


Липовець – місце, окроплене  кров'ю поляків та українців

Посольство РП у Києві, 28.09.2015


Відкриття відреставрованого пам’ятника Адаму Міцкевичу у Збаражі

Посольство РП у Києві, 30.09.2015


320 років перемоги під Годовом. Відкриття відреставрованого пам`ятника битви

Посольство РП у Києві, 26.11.2014


Українсько-польський круглий стіл істориків XVII ст.

Посольство РП у Києві, 20.07.2013


«З історії польських крилатих гусарів»

Посольство РП у Києві, 21.01.2013

Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля