Новини23 квітень 2020

«Європа нового балансу» – стаття Прем'єр-міністра Республіки Польща Матеуша Моравецького для «Frankfurter Allgemeine Zeitung»

 

Європа нового балансу


«Ми не винні, і все ж несемо відповідальність», - писав колись Герман Гессе. Сьогодні ми стикаємося з найбільшою кризою охорони здоров'я, соціальною та економічною кризою останніх десятиліть. І хоча пандемії ніхто не передбачив та не уникнув, її довгострокові наслідки багато в чому залежать від нас.


Економісти зазначають, що Китай очікує найбільше економічне уповільнення за останні десятиліття, а в США безробіття може сягнути навіть до 20%. Найбільші економіки світу хочуть виділити у рамках своїх фіскальних пакетів 4,8 мільярда доларів для боротьби з наслідками COVID-19. Ці суми майже втричі перевищують ті, які були виділені під час кризи 2007-2009 років.


Ось чому сьогодні, як ніколи нам потрібна Європа Солідарності - з амбітним бюджетом та новим відбудованим балансом. Функціонування ЄС повинна розганяти амбіція солідарного економічного співробітництва, що здійснюється для захисту інтегрованого європейського ринку.


Ми повинні усвідомлювати, що рішення, які ми приймаємо сьогодні, екзистенційні. Ми повинні зробити все від нас залежне, щоб врятувати європейські мрії, плани та амбіції. Це неймовірно складне завдання, оскільки воно вимагає одночасних дій у багатьох галузях. Економіці та здоров'ю зараз потрібен терміновий план порятунку. Ми вже сьогодні повинні окреслити найважливіші принципи нового європейського балансу.


Основний критерій


Пандемія коронавірусу жорстоко дала зрозуміти нам крихкість нашого соціально-економічного порядку. Вона показала, наскільки Європа залежить від ланцюгів поставок з інших континентів. Шукаючи заощадження та скорочуючи виробничі витрати, багато європейських компаній перенесли свої виробничі процеси в дешеві азіатські регіони, нехтуючи внутрішніми джерелами постачання. Що сьогодні здається неправильним це фінансова дисципліна, яку реалізовувала Європейська Комісія, змушувала Країни-Члени робити складний вибір, що часто призводив до скорочення державних витрат на охорону здоров'я. Але це не привід до жалості над собою, але щоб взяти справи в свої руки.


Сьогодні першим принципом нового європейського балансу має бути відновлення здатності протистояти наслідкам таких колективних криз. Для стимулювання європейської економіки Європі потрібен комплексний пакет відновлення економіки. Обов’язковою тут є наша спільна згода щодо амбітного вигляду Багаторічних фінансових рамок та збільшення власних ресурсів, доходів ЄС. Тільки таким чином ми відновимо баланс, який втратили внаслідок внутрішніх розбіжностей і взаємної ворожнечі.


Ми цінуємо те, що Євросоюз полегшив умови для своїх членів, щоб протистояти кризі, створивши інструменти, що забезпечують гарантії для позик та більш гнучкі правила використання європейських фондів. Було спрощено право надання державної допомоги в державах-членах, а також тимчасово припинено правила Пакту про стабільність та зростання. Держави-члени, одні раніше, а інші пізніше, розпочали акцію збереження робочих місць та економіки в межах своїх національних бюджетів. Для того, щоб Європа повернула собі ріст і славу, ми повинні разом зробити більше.


Бюджет з урахуванням потреб часу


Сьогодні ми повинні позбутися страху перед амбітним бюджетом. У добу сучасної кризи найбільш ефективною формою допомоги ЄС будуть кошти, виділені на політику згуртування та сільськогосподарську політику. Однак, рух коштів в рамках вже існуючих сум є заміною короткострокової тактики виживання. А Європі потрібна стратегія відбудови своєї позиції.


Європейський Союз повинен виділити абсолютно нові фінансові ресурси (можливо, у рамках фонду «Recovery») для протидії економічним наслідкам пандемії. Ми знаємо з минулого, що стратегія austerity (політика жорсткої економії) – затягування пасків у період кризи 2007-2013 років - не спрацювала.

 Ми все ще маємо можливість визначати нові джерела фінансування. Введення податку  FTT, цифрового податку, податку при імпортуванні вугілля з третіх країн або Єдиного податку спільного ринку (англ. «Single Market Fee») було б цінним джерелом власних доходів Союзу.


Ще однією невирішеною справою є зменшення податкового шахрайства. Країни ЄС щорічно втрачають щонайменше 200 мільярдів євро через транскордонне фінансове шахрайство податкових систем (ПДВ, ЄСВ, тіньова економіка). Це становить більше, ніж цьогорічний бюджет ЄС. Європейським національним інтересом є ліквідація офшорів. Це великі резерви і вони показують фінансовий потенціал Європи. Тут і тепер ми мусимо виділити кошти для нових великих інвестицій в інновації, інфраструктуру та відновлення багатьох ланок виробничого ланцюга в Європі.


Нещодавно голова Європейської комісії заявила, що «за останні чотири тижні Європа зробила більше, ніж за перші чотири роки під час останньої кризи». Це правда. Сьогодні спільнота бореться з небувалими викликами. Але це лише перший кілометр в марафоні, який на нас чекає. Те, як ми впораємося з наслідками пандемії, визначить по-новому Європейський Союз. «Майбутнє починається сьогодні, не завтра», - казав Св. Іван Павло ІІ. Час наших дій – це сьогодні.


Матеуш Моравецький,

президент Ради Міністрів Республіки Польща


Фот. Кристіян Май


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля