Новини28 листопад 2014

Дональд Туск вступає на посаду голови Європейської Ради

 

 

Визначати напрямки дій, забезпечувати підготовку і безперервність роботи Європейської Ради, головувати на зустрічах голів держав-членів ЄС і звітувати про такі зустрічі Європейському Парламенту — ось основні завдання Президента Європейської Ради. Дональд Туск, донедавна прем'єр-міністр Польщі, вступає на цю посаду в понеділок.  

 

"Я приїхав до Брюсселя з країни, яка міцно вірить у важливість об'єднаної Європи. Вісімдесят відсотків моїх співвітчизників щиро вірять у важливість Європейського Союзу і не шукають йому альтернативи", сказав Дональд Туск невдовзі після обрання новим Президентом Європейської Ради. Він додав, що польська спадщина і досвід можуть стати важливим джерелом енергії, яка потрібна ЄС.

 

Посада Президента Європейської Ради була впроваджена Лісабонською Угодою 2009 року. Того ж року бельгійський політик Герман Ван Ромпей став першим головою ради і залишився на цій посаді до 30 листопада 2014 року. 

 

Європейська Рада обирає Президента кваліфікованою більшістю голосів на термін у два з половиною роки, з можливістю подовження один раз. 

 

Лідери ЄС обрали Дональда Туска 30 серпня 2014 року. Колишній прем'єр-міністр Польщі буде також головувати на самітах країн єврозони.

 

До Лісабонської угоди на зустрічах Ради головував керівник країни, якій було надано головування в Європейській Раді, що передавалося за ротацією раз на шість місяців.

 

Європейська Рада, роботою якої буде керувати Дональд Туск, визначає загальні політичні напрямки і пріоритети Союзу. 

 

Крім Президента, Рада складається з голів держав або урядів країн-членів та Президента Європейської Комісії. В її роботі також бере участь Високий Представник Союзу з Іноземних Справ та Політики Безпеки (наразі Федеріка Могеріні з Італії). 

 

Рада збирається принаймні двічі на шість місяців. Однак Президент може скликати спеціальне засідання, якщо цього вимагає ситуація. Прикладом такої ситуації є українська криза, яка змусила Раду збиратися кілька разів за останні місяці. 

 

Рішення цього органу зазвичай приймаються консенсусом. В деяких випадках Рада приймає рішення одноголосно або кваліфікованою більшістю, залежно від того, що передбачає Угода.

 

Як правило, Європейська Рада збирається в Брюсселі в будинку Юстуса Ліпсіуса. 

 

Європейська Рада була заснована у 1974 році як неформальний форум для дискусій між головами держав та урядів. Однак невдовзі вона почала визначати цілі для Союзу в усіх галузях його діяльності. Маастріхтська Угода 1992 року дала Раді формальний статус, визначивши її функції як "забезпечення необхідного стимулу для розвитку Союзу і визначення його загальних політичних принципів".

 

Європейська Рада стала однією з семи інституцій ЄС 1 грудня 2009 року, коли набрала чинності Лісабонська Угода.

 

Дональд Туск народився у Гданську 22 квітня 1957 року. У 1980 році він закінчив історичний факультет Гданського університету. До цього він був опозиційним активістом і співзасновником студентського комітету "Солідарності". Співзасновник і лідер (з 2003 року) політичної партії "Громадянська Платформа". Провів найбільше часу на посаді прем'єр-міністра Третьої Польської Республіки, обіймаючи цю посаду з 16 листопада 2007 року до 22 вересня 2014 року, коли він залишив її після обрання Президентом Європейської Ради.

 

Дональд Туск буде вперше головувати на засіданні Європейської Ради впродовж свого терміна 18 грудня 2014 року.

 

Щоб отримати більше інформації про Європейську Раду, відвідайте її сайт (http://www.european-council.europa.eu/home-page.aspx?lang=pl).

 

Прес-служба МЗС

Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля