Слідами історичної спадщини
05 лютого

Архікафедральний собор Св. Юра у Львові

 

Період будівництва: 17441772

Засновник: Єпископ Атанасій Шептицький

Інформація про об'єкт
(підготовка інформації: Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка»)

Львівський греко-католицький архікафедральний собор розташований на пагорбі, де, як вважається, у 1280 р. князь Лев Галицький заснував василіанський монастир з дерев'яною церквою Св. Юрія. Цегляна православна церква була споруджена в 1363–1437 роках; з 1539 р. була монастирською церквою і катедрою Галицької єпархії. Сучасна православна церква, заснована єпископом Атанасієм Шептицьким, була побудована за проектом Бернарда Меретина в 1744–1764 роках. У 1808 році, після відновлення Галицької метрополії, собор став архікафедральним. Його реконструйовано кілька разів у 19-20 століттях; в 1946 році переданий російській православній церкві, а потім у 1990 році повернутий до Української Греко-Католицької Церкви. Будівля розташована посередині мурованого комплексу, створеного архієпископським палацом, тричастинними будинками капітули (18-19 ст.) та колишнім садом. Храм, що належить до найвидатніших творів архітектури рококо в Центральній Європі, відноситься до традиційного хрестоподібного плану церкви. Фасад прикрашений кам'яними фігурами святого Афанасія і святого Леона, а також групою св. Георгія з драконом, виконані Яном Єжи Пінзлом (1759-1761). Збереглося устаткування, серед іншого, головний вівтар в стилю рококо, іконостас та єпископський престол (Міхал Філевич, 1770-1771).


У рамках проекту «Україна і Польща. Слідами історичної спадщини» в 2018 року, в Україні створено 100 коротких відеофільмів, присвячених обраним об’єктам архітектурної спадщини, які було збудовано за часів колишньої Речі Посполитої.


Над створенням проекту працювала польсько-українська група, до складу якої увійшли історики, публіцисти, журналісти, громадські організації, а також молодь. 


Проект було підтримано Міністерством закордонних справ Республіки Польща в рамках конкурсу «Співпраця у галузі публічної дипломатії 2018».


Реалізатори проекту:


Підтримка проекту:

  • Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» (http://polonika.pl/)
  • Національний цифровий архів Польщі (http://www.nac.gov.pl)


Медіа-партнером проекту є історичний портал historykon.pl (https://historykon.pl).


Сторінка проекту: http://www.pluazdrona.eu


Профіль Facebook проекту: https://www.facebook.com/pluazdrona/


Підпишись на розсилку

Загальна підписка
Підписка для ЗМІ

Дякуємо
Помилка при відправці запитання
Ви невірно заповнили поля